- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDMI2VGA HDMI® to VGA converter converts digital HDMI or DVI video signals to analog VGA, taking the input resolution from your device and converting it into an analog signal at the same resolution.
The converter also separates the audio stream from the HDMI signal (HDMI LPCM 2-Channel) and converts it to analog stereo audio that can be used with the VGA display.
With support for resolutions of up to 1080p, the HDMI2VGA converter is a perfect solution for connecting video cards (desktop or laptop) or consumer electronics devices such as game consoles or home theater receivers that offer an HDMI output to a VGA display.
The HDMI2VGA adapter/converter is simple to use, with no complicated settings, and is backed by a 2-year warranty and free, lifetime technical support.
(HDMI2VGA)
| Indicators | |
| LED Indicators | Power (Red) |
| Packaging Information | |
| Package Height | 60 mm [2.4 in] |
| Package Length | 11.8 cm [4.6 in] |
| Package Width | 21 cm [8.3 in] |
| Shipping (Package) Weight | 536 g [18.9 oz] |
| Performance | |
| Audio Specifications | HDMI® LPCM 2-channel Input |
| Supported Resolutions | PC: 1920x1200, 1600x1200, 1680x1050, 1440x900, 1280x1024, 1280x800, 1152x864, 1024x768, 800x600, 640x480 HD: 1080p/1080i (50, 60Hz), 720p (50, 60Hz), 576i/576p (50Hz), 480i/480p (60Hz) |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Product Height | 9.2 cm [3.6 in] |
| Product Length | 76 mm [3 in] |
| Product Width | 76 mm [3 in] |
| Weight of Product | 181 g [6.4 oz] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 0.3A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 1.2A |
| Output Voltage | 5 DC |
| Plug Type | N |
| Power Consumption (In Watts) | 6 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| Special Notes / Requirements | |
| Note | Audio from computers running macOS is not supported |
| PC resolutions below 1280x1024 may support multiple refresh rates; 60Hz supported across all | |
| When using the VGA to component breakout cable, maximum resolution is 720i | |
| What's in the Box | |
| Included in Package | HDMI to VGA Converter w/ Audio |
| Instruction Manual | |
| Universal Power Adapter (US/UK/EU/AUS) | |
| VGA to Component Breakout Cable | |
| Hardware | |
| AV Output | VGA |
| Component | |
| 3.5 mm Stereo Audio | |
| AV Input | HDMI |
| Audio | Yes |
| Active or Passive Adapter | Active |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -10°C to 60°C (14°F to 140°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Humidity | 0~60% RH |
| Connector(s) | |
| Connector B | VGA (15 pin, High Density D-Sub) Female Output |
| 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Female Output | |
| Connector A | HDMI (19 pin) Female Input |
| SKU | HDMI2VGA |
| Barcode # | 65030839587 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.5300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





