- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VC160A is a VGA-to-DVI Converter that lets you view VGA source data in DVI output display. It uses dual power
sources – from the VGA port and a power adapter. The VC160A is compact, flexible and convenient to install – with no software required. It supports a wide range of resolutions for a more enjoyable quality video experience.
sources – from the VGA port and a power adapter. The VC160A is compact, flexible and convenient to install – with no software required. It supports a wide range of resolutions for a more enjoyable quality video experience.
Package Contents
- 1x VC160A VGA to DVI Converter
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VC160A-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x DVI-D Female (White) |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 165 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5.3V:1.64W:8BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20 - 60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.15 kg ( 0.33 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 7.90 x 7.81 x 2.44 cm (3.11 x 3.07 x 0.96 in.) |
| Carton Lot | 10 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VC160A-AT-U |
| Barcode # | 4710423777743 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.7700kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





