- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Convert an SPDIF audio source signal to Digital Coax and Toslink either separately or simultaneously - 2-Way Digital Audio Converter Repeater
Two Way Digital Coax to Toslink Optical Audio Converter Repeater
(SPDIFCOAXTOS)
| Performance | |
| Audio Specifications | 2 channel (stereo) and 5.1 audio supported |
| Physical Characteristics | |
| Color | White |
| Enclosure Type | Plastic |
| Weight of Product | 25 g [0.9 oz] |
| Power | |
| Output Voltage | 5 DC |
| Power Source | AC Adapter Included |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Instruction Manual |
| Two Way Digital Audio Converter | |
| Universal Power Adapter (NA/UK/EU/AU) | |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 266 g [9.4 oz] |
| Package Width | 58 mm [2.3 in] |
| Package Length | 15.2 cm [6 in] |
| Package Height | 12.3 cm [4.8 in] |
| Hardware | |
| AV Output | Toslink |
| Digital Coaxial | |
| AV Input | Toslink |
| Digital Coaxial | |
| Connector(s) | |
| Connector B | Toslink (SPDIF, Optical) Female |
| Digital Coax Audio (RCA) Female | |
| Connector A | Toslink (SPDIF, Optical) Female |
| Digital Coax Audio (RCA) Female | |
| SKU | SPDIFCOAXTOS |
| Barcode # | 65030830461 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





