- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- Corsair Dominator Platinum RGB 32GB (2x 16GB) DDR5 5600MHz C40 AMD Memory
- Colour: Cool Grey
- Capacity: 32GB (2x 16GB)
- Memory Type: DDR5
- Tested Frequency: 5600MHz
- Tested Voltage: 1.25V
- Tested Latency: 40-40-40-77
- Pins: 288-Pin
- Speed Rating: PC5-44800
- Lighting: Dynamic Multi-Zone RGB
- Memory Use: Desktop
(CMT32GX5M2B5200Z40)
Specifications
| Capacity | 2 x 16GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Form Factor | Long DIMM 288 Pin |
| Frequency | 5200MHz |
| Ranking | None |
| Series | DOMINATOR® PLATINUM RGB |
| Type | DDR5 |
| Voltage | 1.25V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Compatibility | AMD 600 Series |
| Heat Spreader | Anodized Aluminum |
| LED Lighting | RGB |
| Memory Colour | COOL GREY |
| Performance Profile | AMD EXPO |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Dynamic Multi-Zone |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MT/s |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Speed Rating | PC5-41600 (DDR5-5200) |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| SKU | CMT32GX5M2B5200Z40 |
| Barcode # | 8.40007E+11 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





