- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- Corsair Vengeance 64GB (2x 32GB) DDR5 5600MHz C40 Memory
- Black
- Colour: Black
- Capacity: 64GB (2x 32GB)
- Memory Type: DDR5
- Tested Frequency: 5600MHz
- Tested Voltage: 1.1V
- Tested Latency: 32-32-32-64
- Pins: 288-Pin
- Speed Rating: PC5-44800 (DDR5-5600)
- Memory Use: Desktop
(CMK64GX5M2B5600C40)
Specifications
| Capacity | 2 x 32GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Form Factor | Long DIMM 288 Pin |
| Frequency | 5600MHz |
| Ranking | |
| Series | Vengeance |
| Type | DDR5 |
| Voltage | 1.1V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Compatibility | Intel 600 Series |
| Heat Spreader | Aluminum |
| Memory Colour | BLACK |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| SPD Latency | 32-32-32-64 |
| SPD Speed | 4000MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| SKU | CMK64GX5M2B5600C40 |
| Barcode # | 840006661306 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





