- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DIS-100G Series Gigabit Industrial Unmanaged Switches are equipped with a variety of port combinations including 10/100/1000BASE-T non-PoE or PoE ports, and SFP ports.
These switches feature a robust design making them ideal for deployment in industrial and outdoor cabinet surveillance settings, capable of withstanding the harshest environments. In addition, the DIS-100G Series are Plug-and-Play, allowing for effortless and swift deployment.
(DIS-100G-8W)
Interfaces/Ports
| Total Number of Network Ports | 8 |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | DIS-100G-8W |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DIS-100G-8W |
| Product Name | 8-Port Gigabit Industrial Switch with 8 1000BASE-T ports |
| Product Series | DIS-100G |
| Brand Name | D-Link |
Management & Protocols
| Manageable | No |
Network & Communication
| Layer Supported | 2 |
Physical Characteristics
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
Media & Performance
| Network Technology | 1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| SKU | DIS-100G-8W |
| Barcode # | 790069437892 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





