- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
5-Port Gigabit Industrial Switch with 4 1000BASE-T ports and 1 SFP port
The DIS-100G Series Gigabit Industrial Unmanaged Switches are equipped with a variety of port combinations including 10/100/1000BASE-T non-PoE or PoE ports, and SFP ports. These switches feature a robust design making them ideal for deployment in industrial and outdoor cabinet surveillance settings, capable of withstanding the harshest environments. In addition, the DIS-100G Series are Plug-and-Play, allowing for effortless and swift deployment.

Features

Unmanaged Plug and Play
Plug in and go. The DIS-100G-5PSW reliably forwards Ethernet frames.

Gigabit Connectivity with RJ45 and SFP
Designed with 4 x Gigabit ports and 1 x SFP slot to suit a range of network layouts.

Discrete Size
Small but mighty. To make the most of cabinet space, it measures: 139 x 29 x 107 mm.

Fast Deployment
For instant installation it features a snap-to-DIN-rail clip, and also supports wall mounting.

Officially Certified
Certifications for vibration, shock, free-fall, and electromagnetic compatibility.

Withstands Extreme Temperatures
Operates in harsh environments with temperatures from -40°C to +75°C.

Strong Build
The tough housing has been created to keep your network protected and reliably rugged.

Fanless Design
With no moving parts inside to reduce downtime and maintenance call outs.
Durable, Reliable, and Efficient
The DIS-100G Series switches are housed in a highly resistant IP30-rated metal casing to protect the switches from harsh environmental conditions. The high electromagnetic compatibility (EMC) protects the DIS-100G Series from unwanted effects when operating in environments with strong electromagnetic interference. Meanwhile, the fanless design extends the life of the DIS-100G Series while also being able to operate in a wide temperature range from -40 °C up to 75 °C. For increased flexibility, the DIS-100G Series can also be mounted on a DIN rail or conveniently mounted on a solid surface wall. In addition, the DIS-100G Series supports dual power input which allows for a redundant power supply configuration to make sure the switches continue to operate in the event of a primary power supply failure.

(DIS-100G-5SW)
- 4 1000BASE-T ports and 1 SFP port
- Robust and High-Redundancy Design
- Officially Certified for industrial environments
- DIN Rail mountable
- Fanless, passive cooling design
- Dual power input for redundancy
- High EMC endurance
- 9 KB Jumbo Frame
- Multicast/Unicast/Storm Control
| Manageable | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Layer Supported | 2 |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Shared SFP Slot | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | DIS-100G-5SW |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DIS-100G-5SW |
| Product Name | Industrial Gigabit Unmanaged Switch with SFP Slot |
| Product Series | DIS-100G |
| Brand Name | D-Link |
| Network Technology | 100/1000Base-T |
| 1000Base-X | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Twisted Pair |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | No |
| Stack Port | No |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Network |
| 1 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Weight (Approximate) | 295 g |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Wall Mountable | |
| Height | 29.1 mm |
| Width | 112.2 mm |
| Depth | 89.4 mm |
| SKU | DIS-100G-5SW |
| Barcode # | 974571607480 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





