- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Datalogic Gryphon GPS4400 Presentation 2D Scanner USB kit - Includes USB cable and 2D Scanner - Black - Illumination system optimized to allow easy reading of bar codes from mobile phones, laptops or PDAs - Compact, ergonomic design is ideal for hands-fre
(GPS4421-BKK1B)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Distance | 422 mm |
| Image Formats | TIFF |
| JPEG | |
| BMP | |
| Drop Specification | Withstands repeated drops from 1.2 m / 4.0 ft onto a concrete surface |
| Scan Pattern | Linear |
| Image Sensor Type | Linear |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| 2D | |
| Field of View (Horizontal) | 40° |
| Field of View (Vertical) | 26° |
| Reading Angle (Skew) | 40° |
| Reading Angle (Pitch) | 40° |
| Reading Angle (Roll) | 180° |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 0.13 mm |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 0.25 mm |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 0.25 mm |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 0.38 mm |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 0.25 mm |
Miscellaneous
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Application/Usage | Industrial |
| Retail | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 580.6 g |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 119.9 mm |
| Height | 184.9 mm |
| Width | 99.8 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Manufacturer Part Number | GPS4421-BKK1B |
| Manufacturer Website Address | http://www.datalogic.com |
| Packaged Quantity | 2 |
| Manufacturer | Datalogic S.p.A |
| Product Model | GPS4421 |
| Product Name | Gryphon GPS4421 Desktop Barcode Scanner Kit |
| Product Line | Gryphon |
| Product Series | 4400 |
| Brand Name | Datalogic |
| SKU | GPS4421-BKK1B |
| Barcode # | 5712505724521 |
| Brand | DATALOGIC |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





