Or while stocks last!
Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(C11CH67502)
Epson workForce WF-7845 A3 Business Inkjet Multifunction Printer
Print | Copy | Scan | Fax | Ethernet | Wi-Fi Direct
Powered by PrecisionCore® Heat-Free Technology the WorkForce WF-7845 all-in-one
printer quickly produces high quality prints up to A3+ (13" x 19") and scans up to A3 (11" x
17"). A versatile inkjet, it features a 550-sheet capacity, dual trays, plus a rear feed for
specialty paper, ensuring added productivity for any office. It also includes auto 2-sided print,
copy, scan and fax, plus a 50-page Auto Document Feeder. Use the 4.3" colour touchscreen
for easy navigation and control. Featuring the ultimate in wired and wireless networking, the
WF-7845 makes it easy to print from tablets and smartphones1, and includes Wi-Fi Direct®2
and Ethernet.
Key features
High quality — borderless prints up to A3
High-volume printing — 500-sheet capacity, dual trays, plus a 50 sheet rear feed for
specialty paper; 125-sheet output tray
Auto 2-sided print, copy, scan and fax — plus 50-page Auto Document Feeder
Fast printing — 25 ISO ppm (black) and 12 ISO ppm (colour)1; ideal for home office
or small office productivity
Easy navigation and control — intuitive 4.3" colour touchscreen
Ultimate wireless printing and networking — print from iPad®, iPhone®, Android™
tablets and smartphones2; includes Wi-Fi Direct3 and Ethernet
Large scans — easily scan up to A3 (11" x 17") with 2-sided Auto Document Feeder
Extra large, high-capacity ink cartridges available — for high-volume printing
| PRINTER | |
|---|---|
| PRODUCT NAME | WorkForce WF-7845 |
| PRODUCT CODE | C11CH67502 |
| PRINTING METHOD | On-demand Inkjet (piezoelectric) |
| NOZZLE CONFIGURATION | 800 nozzles Black, 256 nozzles each colour (Cyan, Yellow, Magenta) |
| MINIMUM INK DROPLET VOLUME | 3.8 Picolitres |
| INK TYPE | DURABrite Ultra pigment ink (smudge, fade and water resistant) |
| INK PALLETTE | Cyan, Magenta, Yellow and Black |
| INK CARTRIDGE CONFIGURATION | 4 Individual Ink Cartridges |
| RESOLUTION | |
|---|---|
| 4800 x 2400 dpi with (with Variable Sized Droplet Technology) |
| PRINT SPEED | |
|---|---|
| BLACK TEXT A4 (Normal) | 25.0 ISO ppm1 |
| COLOUR TEXT A4 (Normal) | 12.0 ISO ppm1 |
| PAPER HANDLING | |
|---|---|
| PAPER FEED METHOD | Friction feed with paper feeder and automatic document feeder |
| PAPER SIZES | A3+, A3, A4, A5, B5, A6, Legal, 13 x 18cm, 10 x 15cm, 9 x 13cm, 13 x 20cm, 20 x 25cm Envelopes: C6, No 10, DL |
| PAPER HOLD CAPACITY | Paper tray input capacity: 2 x 250 sheet cassette, A4 Plain paper (80g/m2), 20 sheets-PGPP, 10 sheets-Envelope |
| DOUBLE-SIDED PRINTING | Yes (internal) |
| *True BorderFree™ printing is available for the following media sizes: 4" x 6", 5" x 7", A4 and A3. Media types recommended : Premium Glossy Photo paper A4, 4" x 6" and 5" x 7", Matte Paper - Heavyweight. BorderFree prints are media dependent. |
|
| MONTHLY DUTY CYCLE | Up to 2,500 pages recommended / max 50,000 pages per month 3 |
| SCANNER | |
|---|---|
| SCANNER TYPE | A3 Flatbed colour image scanner |
| MAX. DOCUMENT SIZE | 297.18 x 431.8 mm / 11.7 x 17" (Up to A3) |
| PIXEL DEPTH | Input 48bits (16bits/colour) / output 24bits (8bits/colour) |
| SCANNING RESOLUTION | 1200 x 2400 dpi |
| COPY FUNCTION | |
|---|---|
| COPY SPEED BLACK TEXT (A4) | 16.0 ISO ipm1 |
| COPY SPEED COLOUR TEXT (A4) | 9.0 ISO ipm1 |
| COPY PAPER SIZE (FLATBED) | A3, B4, Legal, 8.5 x 13”, Letter, A4, B5, A5, A6, 13x18cm, 16:9, 10x15cm, #10, DL, C4, C6 |
| REDUCTION/ENLARGEMENT | Auto Fit Function |
| COPY MODES | Standard copy mode/ BorderFree™ |
| FAX - TRANSMISSION & RECEPTION | |
|---|---|
| TYPE | Colour and mono support |
| LINES | PSTN (general phone lines) |
| TRANSMISSION SPEED | Up to 33.6kbs (approx. 3 secs per page) |
| SPEED DIAL | Up to 200 Names & Numbers |
| MEMORY | Up to 550 pages (ITU-T No.1 chart) |
| FAX RESOLUTION (MONO) | Standard (8pels/mm x 3.85lines/mm), Fine (8pels/mm x 7.7lines/mm), Super Fine (8pels/mm x 15.4lines/mm), Ultra Fine (16pels/mm x 15.4lines/mm) |
| FAX RESOLUTION (COLOUR) | Fine (200x200), Photo (200x200 with error diffusion) |
| ERROR CORRECTION MODE | ITU Group3 fax with Error Correction Mode |
| PC FAX* Windows only | Yes |
| GROUP DIAL | Yes (up to 199 groups) |
| BROADCAST FAX | Yes (mono only) |
| AUTO REDIAL | Yes |
| RING DETECTION | Yes – Duet |
| AUTOMATIC DOCUMENT FEEDER FUNCTION | |
|---|---|
| MAXIMUM DOCUMENT SIZE | A3 |
| PAPER TYPES SUPPORTED | Plain paper 64~95g/m2 |
| PAPER CAPACITY | 50 pages (80g/m2) or 3.5mm (A3, Legal, Letter, A4, B5, A5) |
| DUPLEX Support | Yes – for two sided scanning, copying and faxing |
| GENERAL | |
|---|---|
| WHAT'S IN THE BOX | - WorkForce Pro WF-7845™ All-in-One Printer - Instruction manual - CD-ROM for product setup - Power cord - USB cable and Fax cable not included (Optional extra) - Initial ink cartridges (812i): Black, Cyan, Magenta, & Yellow |
| PRODUCT DIMENSIONS | 515mm (W) x 415mm (D) x 350mm (H) |
| WEIGHT | 20.6kg |
| OPERATING SYSTEMS | |
|---|---|
| PRINTER DRIVERS* | Windows® 10/8.1/8/7/7x64/Vista/Vista64/XP/XPx64 Mac® OS 10.68 or later* |
| * Drivers if available are downloadable from Epson Support | |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| RATED VOLTAGE | AC 220 ~ 240V |
| RATED FREQUENCY | 50 ~ 60Hz |
| POWER CONSUMPTION | Approx. 18W Standalone copying (ISO/IEC 24712) Approx 1.0W (Sleep Mode) |
| NOISE LEVEL | |
|---|---|
| NOISE LEVEL* | LwAd B(A) :6.7 (Plain paper default) LpAm dB(A):52db (Plain paper default) |
| * Default mode is in accordance with ISO7779 | |
| INTERFACES | |
|---|---|
| CONNECTIVITY | High–Speed USB — Compatible with the USB 2.0 Specification. |
| MOBILE PRINTING | Epson Connect (Email Print - scan to cloud, remote print + Epson iPrint) AirPrint Scan to email |
| NETWORKING | 802.11b/g/n Wi-Fi, Wi-Fi Direct® 10-Base-T, 100 Base-TX Ethernet |
| LCD SCREEN | 4.3" TFT Colour LCD with keypad and gesture navigation |
| CARD SLOTS | |
|---|---|
| Built in | USB Host |
| PRINTER SOFTWARE | |
|---|---|
| SOFTWARE TOOLS* | Epson Event Manager Epson Easy Photo Print Online Guide (administrator guide not bundled) PC FAX |
| *All software for MAC not on CD, downloadable from Epson Support | |
| WARRANTY | ||
|---|---|---|
| STANDARD | 12 months return to base Epson Warranty | |
| BONUS | Additional 12 months return to base warranty upon registration6 | |
| Optional Additional 2 Year CoverPlus Service Pack | 2YWF7845OS | |
| INK CARTRIDGES & YIELDS | |
|---|---|
| STANDARD CAPACITY INK CARTRIDGES | 812 Black, 812 Cyan, 812 Magenta, 812 Yellow |
| HIGH CAPACITY INK CARTRIDGES | 812XL Black, 812XL Cyan, 812XL Magenta, 812XL Yellow |
| EXTRA HIGH CAPACITY INK CARTRIDGES | 812XXL Black |
| STANDARD CAPACITY YIELD2 | Approx. Black - 350 pages, Composite Colour - 300 pages |
| HIGH CAPACITY YIELD2 | Approx. Black - 1100 pages, Composite Colour - 1100 pages |
| EXTRA HIGH CAPACITY YIELD2 | Approx. Black - 2200 pages |
| Usage Conditions | |
|---|---|
| Epson products are designed and made to give highly reliable use and long life when used according to its specifications. With any system, product or device used in situations where human life may be involved or at risk, Epson advises that you should take all necessary steps to ensure the suitability of your Epson product for inclusion in your system, and recommends that you include fail-safe procedures and redundancy support or backup equipment in your system, to maintain the maximum safety margin and optimum system reliability. Examples include but are not limited to – do not interfere with any electrical components within the device, do not use items supplied with the product for purposes other than as intended by Epson (ie mains cords, inks, CDs, plastic wrapping) and do not make modifications to the product. This printer is designed to function only with genuine Epson ink cartridges and not with third party ink cartridges. The printer may not function properly or at all if you use third party ink cartridges. |
| SKU | C11CH67502 |
| Barcode # | 9314020633256 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 23.0000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.460m |
| Shipping Length | 0.520m |
| Shipping Cubic | 0.141128000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
Epson EcoTank Pro ET-5800 A4 Ink Tank Multifunction Printer Duplex ADF WiFi Network Fax
$1,057.00 $1,299.00
Seller













