G.SKILL Ripjaws S5 RAM Module for Motherboard, Desktop PC - 32 GB (2 x 16GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz - CL30 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
(F5-5600J3036D16GX2-RS5K)
Miscellaneous
| Compatibility | ASRock Intel DDR5 Motherboards: - Z690 Aqua
- Z690 Aqua OC
- Z690 PG Velocita
- Z690 Phantom Gaming 4/D5
- Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4
- Z690 Taichi
- Z690 Taichi Razer Edition
ASUS Intel DDR5 Motherboards: - Pro B660M-C
- ROG Strix B660-A Gaming WiFi
- ROG Strix B660-F Gaming WiFi
- ROG Strix B660-G Gaming WiFi
- ROG Strix B660-I Gaming WiFi
- TUF Gaming B660M-Plus WiFi
ASUS Intel DDR5 Motherboards: - Prime Z690-A
- Prime Z690-A-CSM
- Prime Z690-P
- Prime Z690-P WiFi
- Prime Z690-P WiFi-CSM
- Prime Z690-P-CSM
- ProArt Z690-Creator WiFi
- ROG Maximus Z690 APEX
- ROG Maximus Z690 Extreme
- ROG Maximus Z690 Extreme Glacial
- ROG Maximus Z690 Fromula
- ROG Maximus Z690 Hero
- ROG Strix Z690-E Gaming WiFi
- ROG Strix Z690-F Gaming WiFi
- ROG Strix Z690-G Gaming WiFi
- ROG Strix Z690-I Gaming WiFi
- TUF Gaming Z690-Plus
- TUF Gaming Z690-Plus WiFi
EVGA Intel DDR5 Motherboards: - Z690 Classified
- Z690 Dark K|NGP|N
Gigabyte Intel DDR5 Motherboards: - Z690 Aero D
- Z690 Aero G
- Z690 Aorus Elite
- Z690 Aorus Elite AX
- Z690 Aorus Master
- Z690 Aorus Pro
- Z690 Aorus Tachyon
- Z690 Aorus Ultra
- Z690 Aorus Xtreme
- Z690 Aorus treme Waterforce
- Z690 Gaming X
- Z690 UD
- Z690 UD AC
- Z690 UD AX
- Z690I Aorus Ultra
MSI Intel DDR5 Motherboards: - MAG B660M Mortar
- MAG B660M Mortar WiFi
MSI Intel DDR5 Motherboards: - MAG Z690 Tomahawk WiFi
- MAG Z690 Torpedo
- MEG Z690 Ace
- MEG Z690 Godlike
- MEG Z690 Unify
- MEG Z690 Unify-X
- MEG Z690I Unify
- MPG Z690 Carbon WiFi
- MPG Z690 Edge WiFi
- MPG Z690 Force WiFi
- Pro Z690-A
- Pro Z690-A WiFi
|
Technical Information
| CAS Latency | CL30 |
| Device Supported | Motherboard |
| Desktop PC |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.25 V |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Weight (Approximate) | 117.9 g |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F5-5600J3036D16GX2-RS5K |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Ripjaws S5 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | Ripjaws S5 |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU |
F5-5600J3036D16GX2-RS5K |
| Barcode # |
4713294231963 |
| Brand |
G.SKILL |
| Shipping Weight |
0.3000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review