- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
GR-GWN7630
The GWN7630 is a high-performance 802.11ac Wave-2 Wi-Fi access point and offers dual-band 4×4:4 MU-MIMO technology for small to medium sized businesses, multiple floor offices, commercial locations and branch offices.
Features:- 2.33 Gbps wireless throughput and 2 Gigabit wireline ports
- Dual-band 4×4:4 MU-MIMO technology
- Self power adaptation upon auto detection of PoE or PoE+
- Supports 200+ concurrent Wi-Fi client devices
- Up to 175-meter coverage range
- Advanced QoS to ensure real-time performance of low-latency applications
- Anti-hacking secure boot and critical data/control lockdown via digital signatures, unique security certificate/ random default password per device
- Embedded controller can manage up to 50 local GWN series APs; GWN.Cloud offers unlimited AP management
(GWN7630)
| SKU | GWN7630 |
| Barcode # | 6947273702870 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.005850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






