Carton includes 3 complete units with PoE-injectors and power supplies! The Light Head Grid (LHG) is a compact and light 5GHz 802.11 a/n wireless device with an integrated dual polarization 24.5 dBi grid antenna at a revolutionary price. It is perfect for point to point links or for use as a CPE at longer distances and supports Nv2 TDMA protocol. The grid design ensures protection against wind, and the fact that the antenna element is built into the wireless unit means no loss on cables. We have two versions available. - RBLHG-5nD supports 5150MHz-5875MHz range. pdf Brochure Quick Guide
(RBLHG5kit)
Specifications
| Details |
| Product code | RBLHG-5nD |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | AR9344 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 600 MHz |
| Dimensions | Ø 391 x 222 mm; package 450 x 450 x 145 mm |
| RouterOS license | 3 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 100'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Suggested price | $69.00 |
Powering
| Details |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 6 W |
| PoE in | Passive PoE |
| Cooling type | Passive |
| PoE in input Voltage | 11-30 V |
Wireless specifications
| Details |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 24.5 |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9344 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 4 |
Ethernet
| Details |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
Certification & Approvals
| Details |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
Wireless specifications
| 5 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
|---|
| 6MBit/s | 25 | -96 |
| 54MBit/s | 20 | -80 |
| MCS0 | 25 | -96 |
| MCS7 | 19 | -75 |
Included parts
| SKU |
RBLHG5kit |
| Brand |
MIKROTIK |
| Shipping Weight |
3.3000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review