- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Epson TM-U220IIB-302 Dot Matrix Impact Kitchen Receipt Printer with Serial connection Auto Cutter - AC Cable Required
Durable kitchen and receipt printer supports mPOS and PC-POS systems.
Engineered for reliability - proven robust enclosure and long component lives; backed by a 2-year limited warranty
mPOS and PC-POS support - compatible with mobile devices and traditional POS systems
Two-colour printing - highlight order exceptions with black and red for clear identification
Web print capable - print orders from web browser apps integrating EPSON's ePOS-Print technology
Resilient prints - impact printer paper stands up to heat and moisture to remain legible
Flexible installation - wall-mount options with right-side up printing for easy reading in all orientations
Comprehensive performance - crisp printing up to 6 lps equipped with partial-cut auto cutter to avoid losing printed orders
Buzzer compatibility - never miss orders by adding Epson's buzzer option alerting kitchen staff of incoming orders
Multi-language support - models supporting Thai, Vietnamese, Tradional Chinese and Simplfied Chinese printing.
- Power-Saving Mode
- RoHS compliant
- End-of-life options available
(C31CL27302)
- Power-Saving Mode
- RoHS compliant
- End-of-life options available
- Brochure
- Manual
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | ePOS SDK (Android®, iOS®), OPOS ADK (Windows), JavaPOS ADK (Windows, Linux®), OPOS ADK for .NET (Windows) |
| Media Types & Handling | |
| Media Thickness | 0.09 mm |
| Media Type | Receipt Paper |
| Power Description | |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Maximum Power Consumption | 24.70 W |
| Technical Information | |
| Number of Columns | 40 |
| Number of Pins | 9-pin |
| Connectivity Technology | Wired |
| Print Technology | Impact Dot Matrix |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Number of Copies | 2 |
| Character Sets | 16 international sets |
| Ribbon Life | 4000000 characters |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Kitchen and Receipt Impact Printer roll paper (Starter Roll for Testing) User Manual ERC-38BR Ribbon CassetteAC adapter and AC cord |
| Platform Supported | PC |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.50 kg |
| Height | 138.5 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 248 mm |
| Product Color | Dark Grey |
| Color Family | Grey |
| General Information | |
| Product Type | Dot Matrix Printer |
| Manufacturer Part Number | C31CL27302 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com.au |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Model | TM-U220IIB-302 |
| Product Name | Kitchen and Receipt Impact Printer |
| Product Series | TM-U220 |
| Brand Name | Epson |
| SKU | C31CL27302 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 3.8300kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.026400000m3 |
Manufacturer Warranty : Two year Return to Base (RTB)
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





