- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This dual-monitor USB-C™ dock transforms your MacBook or Windows® laptop into a dual Ultra HD 4K workstation, with support for 4K DisplayPort and HDMI monitors. It gives you all the connections to create a fully capable workstation, including an SD™ card reader slot.
The USB-C docking station features USB Power Delivery 2.0 (60W), to power and charge your laptop as you work. It’s the perfect companion for your MacBook Pro or other Thunderbolt™ 3 equipped laptop.
Create a dual-4K video workstation
The USB-C dock expands the display capabilities of your laptop across two Ultra HD 4K monitors. It enables DisplayLink® and USB-C DP Alt Mode to allow dual 4K video output to HDMI and DisplayPort 4K monitors. With the dual-4K dock, you can connect:
- 1x 4K DisplayPort display at 3840 x 2160 resolution @ 30Hz
- 1x 4K HDMI display at 3840 x 2160 resolution @ 30Hz
SD card reader
The dock provides direct access to your SD memory cards or microSD™ cards (with adapter). The SD card slot can also be used for additional storage and backup through macOS X Time Machine or Windows 10 File History.
Ample connections
The dock provides four USB 3.0 (Type-A) ports to connect your peripherals, including a USB 3.0 fast-charge and sync port, a Gigabit Ethernet port, and a combined 3.5 mm audio and microphone port.
Universal support
Compatible with Mac and Windows, this universal dock works with USB-C and Thunderbolt 3 enabled laptops.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
-
Advanced Windows Layout Utility: To setup and save custom windows layouts.
-
Mac Address Pass-Through Utility: To improve network security.
-
USB Event Monitoring Utility: To track and log connected USB devices
-
Wi-Fi Auto Switch Utility: Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit:www.StarTech.com/Connectivity-Tools
The DK30CHDDPPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DK30CHDDPPD)
| Maximum Power Supply Wattage | 60 W |
| Device Supported | Notebook/Tablet/Smartphone |
| Connectivity Technology | Wired |
| Memory Card Supported | SD |
| Memory Card Reader | Yes |
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Microphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Thunderbolt | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C (24 pin) USB 3.0 (5Gbps) Female |
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Docking Station |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 260.8 g |
| Length | 221 mm |
| Height | 25.4 mm |
| Width | 78.7 mm |
| Product Color | Black |
| Silver |
| Additional Information |
OS Compatibility: |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | Lenovo |
| Dell | |
| HP | |
| Apple | |
| Microsoft |
| SKU | DK30CHDDPPD |
| Barcode # | 65030868242 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.2900kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.003744000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





