- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The Synology DS1522+ is a versatile 5-bay NAS solution that is easy to scale and expand as your needs change, with optional support for up to 15 drives, fast networking, and NVMe SSD caching. Powered by Synology DiskStation Manager (DSM), it offers a flexible all-in-one solution for data sharing, synchronization, backup, and surveillance..Extended Warranty - Extend warranty from 3 years to 5 Years with the additional purchase of EW201 ( Extended Warranty license must be registered at the same time as the NAS) , 8 GB DDR4 ECC SODIMM (expandable up to 32 GB)
- Up to 736/796 MB/s sequential read/write throughput makes file operations quick and efficient
- Four 1GbE ports for simple integration into existing environments
- Optional 10GbE connectivity with additional purchase of Synology Network Upgrade Module: E10G22-T1-Mini
- Surveillance Station includes two free licenses. Connecting more cameras and devices requires additional licenses
- Maximum IP cameras: 40, for a total of 1200 FPS at 720p (H.264)
- DS1522+ supports up to 15 drives with two Synology DX517 expansion units, sold separately.
- Compatible with 3rd party hard-drives - Always check the Synology Compatiibility List - https://www.synology.com/en-global/compatibility
(DS1522plus)
| Model | Synology DiskStation DS1522+ |
|---|---|
| Classification | Small to Medium Business |
| Form Factor | Tower |
| Scalable | Yes |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 5 |
| Drive Bay Configuration (#) | 5 x 3.5" or 2.5" SATA HDD/SSD + 2 x M.2 2280 NVMe SSD (3410 Series) |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Hot Swap Bays | Yes |
| Processor | AMD Ryzen R1600 dual-core (4-thread) |
| CPU Clock Speed | 2.6GHz |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 8GB/ 32GB (2 Slots) |
| Memory Type | DDR4 |
| USB Port | Yes |
| eSATA Port | Yes |
| External Port Configuration | USB 3.2 (2), eSATA (2) |
| LAN | Gigabit x4 |
| Wireless | Not Supported |
| AV Output | None |
| LCD Display Panel | No |
| Cooling Fan | 92mm x 2 |
| Software | Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Cord (1), RJ-45 LAN Cable (2) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 230.0 x 166.0 x 223.0 |
| Weight (Kg) | 2.700 |
| Warranty | 3 years |
| SKU | DS1522plus |
| Barcode # | 846504004461 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Width | 0.290m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.300m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Synology RackStation RS4021XS+ 16-Bay 3U Diskless Scalable NAS Xeon CPU 16GB RAM
$11,844.00 $12,999.00
Synology RackStation RS3621RPXS 12-Bay 2U Diskless Scalable NAS Xeon CPU 8GB RAM
$6,877.00 $8,742.00
QNAP NAS TS-h1886XU-RP-R2-D1622-32G 12 (+6) Bay (12 x 3.5" + 6 x 2.5") 2U NAS, Xeon
$11,233.00 $12,999.00





