- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Synology DiskStation DS420+ is a networkattached storage solution for smooth data sharing, video streaming, and photo indexing. Two built-in M.2 SSD slots and Synology SSD Cache technology allow you to boost system I/O and application performance. Warranty can be extended to 5yrs with the purchase of EW201!
- Average 15% performance boost to photo indexing and other computing-intensive operations, as well as database response time
- Built-in M.2 2280 NVMe SSD slots permit cache acceleration without occupying storage drive bays
- Back up critical data and reduce your Recovery Time Objective (RTO) with Snapshot Replication
- Maximum IP camera: 25 (total of 750 FPS at 720p, H.264) (Including two free camera licenses; additional cameras require the purchasing of additional licenses)
(DS420PLUS)
TECHNICAL DETAILS
| Model | Synology DiskStation DS420+ |
|---|---|
| Classification | Small to Medium Business |
| Form Factor | Tower |
| Scalable | No |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 4 |
| Drive Bay Configuration (#) | 3.5" (4), 2.5" (4) + 2 x M.2 NVMe SSD (Slots on the base) |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Hot Swap Bays | Yes |
| Processor | Intel Celeron J4025 2-core |
| CPU Clock Speed | 2.0 GHz |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 4GB / 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| USB Port | Yes |
| eSATA Port | No |
| LAN | 2 x 1GbE (RJ-45) |
| LCD Display Panel | No |
| Cooling Fan | 2 (92 x 92 x 25 mm) |
| Software | Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Cord (1), RJ-45 LAN Cable (2) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 199.0 x 166.0 x 223.0 |
| Weight (Kg) | 2.180 |
| Warranty | 3 |



| SKU | DS420PLUS |
| Barcode # | 846504003181 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Shipping Cubic | 0.018096000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
New
Model
Model
QNAP TS-473A-8G 4 Bay NAS with AMD R-Series Quad-core 2.2GHz, and 2 2.5GbE Ports
$1,269.00 $1,599.00
On
Sale
Sale





