SYNOLOGY DS923+ 4-BAY NAS (NO DISK) RYZEN 1600, 4GB,GbE(2), USB(2),M.2(2), eSATA is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:

The Synology DS923+ is a capable 4-bay NAS solution that can be adjusted and expanded as your needs change, with optional support for up to nine drives, faster networking, and NVMe SSD caching. Powered by Synology DiskStation Manager (DSM), it offers a flexible all-in-one solution for data sharing, synchronization, backup, and surveillance. With additional purchases - RAM can be upgraded to 32GB and 10GbEconnectivity possible.
Dependable Performance - Up to 625/559 MB/s sequential read/write throughput makes file operations quick and efficient Built-in M.2 NVMe SSD slots permit cache acceleration without occupying storage drive bays Flexibly scale up to nine drives to increase storage capacity as demand grows Two 1GbE ports for simple integration into existing environments with optional 10GbE connectivity to tackle more specialized, bandwidth-heavy applications Back up critical data and reduce your Recovery Time Objective (RTO) with Snapshot Replication Set up and run mainstream virtual machines within your Synology NAS Maximum IP camera: 40 (Including two free camera licenses; additional cameras require the purchasing of additional licenses) Compatible with M.2 2280 NVMe SSD: SNV34xx series , 2.5" SATA SSD: SAT52xx series, 3.5" SATA HDD: HAT53xx series
Specification:
•CPU Frequency: AMD Ryzen 2.6Ghz burst up to 3.1GHz
•Hardware Encryption Engine: Yes (AES-NI)
•Floating Point
•Memory: DDR4 4GB
•Internal HDD/SSD: 3.5" or 2.5" SATA x4 , 2x M.2 NVMe 2280SSD (Hard drive not included)
•Hot Swappable HDD
•External HDD Interface: USB 3.0 Port x2 ,eSATA Port x1
•Size (HxWxD): 166x199x223mm
•Weight: 2.28Kg
•LAN: Gigabit x2
•Link Aggregation
•Wake on LAN/WAN
•System Fan: 92x92mm x2
•Wireless Support (dongle)
•Noise Level: 19.3 dB(A)
•Power Recovery
•AC Input Power Voltage: 100V-240V AC
•Power Frequency: 50/60 Hz, Single Phase
•Power Consumption: 44W (Access); 15W (HDD Hibernation)
•Operating Temperature: 5°C-35°C
•Storage Temperature: -10°C-70°C
•Relative Humidity: 5%-95% RH
•Maximum Operating Altitude: 6,500 feet
(DS923plus)
Technical Details
| Model | Synology DiskStation DS923+ |
|---|---|
| Classification | Small to Medium Business |
| Form Factor | Tower |
| Scalable | Yes |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 4 |
| Drive Bay Configuration (#) | 3.5" (4), 2.5" (4) + 2 x M.2 NVMe SSD (Slots on the base) |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Hot Swap Bays | Yes |
| Processor | AMD Ryzen R1600 dual-core |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 4GB / 32GB |
| Memory Type | DDR4 ECC SODIMM |
| USB Port | Yes |
| eSATA Port | Yes |
| LAN | 2 x 1GbE (RJ-45) |
| LCD Display Panel | No |
| Cooling Fan | 2 (92 x 92 x 25 mm) |
| Software | Synology DSM |
| Other Features | Supports E10G22-T1-Mini 10GbE RJ-45 Network Upgrade Module |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Cord (1), RJ-45 LAN Cable (2) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 199.0 x 166.0 x 223.0 |
| Weight (Kg) | 2.240 |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DS923plus |
| Barcode # | 4711174724826 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 3.6000kg |
| Shipping Width | 0.290m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.260m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP TS-473A-8G 4 Bay NAS with AMD R-Series Quad-core 2.2GHz, and 2 2.5GbE Ports
$1,269.00 $1,599.00
Sale





