- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Synology E10G18-T2 Dual Port 10 Gigabit PCI Express Ethernet Adapter - Dual RJ45 Ports provides a total data rate of 20Gbps - Supports IEEE 802.3an/ab (10GBASE-T/1000BASE-T) and 802.3x - PCIe Interface: PCIe 3.0 x8 - Bracket Height: Low Profile and Full Height - 5 Years Limited Warranty
| General Specifications | |
| Standards |
|
| Data Transfer Rates | 10 Gbps |
| Network Operation Mode | Full Duplex |
| Supported Features |
|
| Applied Models |
|
| Note | DSM version requirement: 6.2.1-23824 or later version |
| Hardware Specifications | |
| PCIe Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Bracket Height | Low Profile and Full Height |
| Size (Height x Width x Depth) | 170.6 mm x 68.9 mm x 13.6 mm |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-5°F to 140°F) |
| Relative Humidity | 5% to 95% RH |
| Warranty | 5 Years |
(E10G18-T2)
| SKU | E10G18-T2 |
| Barcode # | 846504003112 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.001196000m3 |
- Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info: http://www.synology.com
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





