- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ultra-compact wireless bridge for IoT devices with integrated UniFi WiFi Auto-Link, versatile mounting options, and powered by USB Type-C or 4-pin DC socket.


(2).jpg)
(UDB-IoT)
Overview
| Item | Value |
|---|---|
| Dimensions | Device: 63 x 44.5 x 25.5 mm (2.5 x 1.8 x 1") With external antenna: 89 x 44.5 x 25.5 mm (3.5 x 1.8 x 1") |
| WiFi Standard | WiFi 4 |
| Spatial Streams | 2 |
| Mounting Locations | Screw, DIN rail mount |
| Mounting | Included mount |
| Power Method | USB Type-C (5V DC, 1A) 4-pin DC (9–30V DC) |
Performance
MIMO
| Band | MIMO |
|---|---|
| 2.4 GHz | 2 x 2 |
Max. Data Rate
| Band | Max. Data Rate |
|---|---|
| 2.4 GHz | 300 Mbps (BW40) |
Antenna Gain
| Band | Gain |
|---|---|
| 2.4 GHz | Internal: 4 dBi External omni: 3 dBi |
Max. TX Power
| Band | TX Power |
|---|---|
| 2.4 GHz | 20 dBm |
Max. Conducted TX Power
| Value |
|---|
| 20 dBm (Combined) |
Supported Data Rates
| Standard | Rates |
|---|---|
| 802.11n | 6.5 Mbps to 300 Mbps (MCS0–MCS15, HT 20/40) |
Wireless Security
| Security |
|---|
| WPA2 AES (Always On) |
Hardware
| Item | Value |
|---|---|
| Max. Power Consumption | 2.3W |
| Supported Voltage Range | USB-C: 5V DC Socket: 9–30V DC |
| Networking Interface | (1) 10/100M RJ45 port |
| Antennas | (1) Internal antenna (1) RP-SMA connector for external omni-antenna |
| Management | WiFi |
| Channel Bandwidth | 20/40 MHz |
| Weight | Device: 45 g (1.6 oz) With external antenna: 53 g (1.9 oz) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Mount Material | Polycarbonate |
| Button | (1) Factory reset |
| LEDs | System (4) Blue: signal (1) White/blue: indicator |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Ambient Operating Temperature | -10 to 50° C (14 to 140° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| SKU | UDB-IoT |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.0530kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





