- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZD220 Thermal Transfer Desktop Label Printer 203dpi USB 4" – ZD22042-T06G00EZ
Reliable Operation, Quality Construction, Unsurpassed Value
Not all printers are created equally, especially basic models. To reduce costs, value printers are often constructed using lessexpensive components. Many fail to perform under more demanding duty cycles, create delays and downtime for repairs, and require replacement after only a few years of use. Instead of conserving budget, customers are left with greater expense and hassle.
Zebra does it differently. The ZD220 desktop printer gives you reliable operation and basic features at an affordable price-both at the point of purchase and across the entire lifecycle. Engineered with Zebra quality, it boasts a dual-wall construction for added durability. And, it is ENERGY STAR® qualified to reduce your operational expenses. Built to last for years, the ZD220 provides an outstanding return on your investment.
- Thermal Transfer or Direct Thermal print method
- ZPL and EPL programming languages
- Single LED status indicator
- Single button for feed/pause
- USB connectivity
- OpenACCESS™ for easy media loading
- Dual-wall frame construction
- ENERGY STAR qualified
(ZD22042-T06G00EZ)
| USB | Yes |
| Standard Memory | 128 MB |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Maximum Roll Diameter | 127 mm |
| Media Type | Die-cut Label |
| Receipt | |
| Fanfold | |
| Continuous Label | |
| Black Mark | |
| Tag Stock | |
| Continuous Receipt | |
| Roll Fed | |
| Label | |
| Gap | |
| Wristband | |
| Maximum Label Width | 112 mm |
| Maximum Label Length | 991 mm |
| Weight (Approximate) | 1.10 kg |
| Height | 191 mm |
| Width | 197 mm |
| Depth | 67 mm |
| Application/Usage | Desktop |
| Maximum Print Width | 104 mm (4.09") |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Maximum Mono Print Speed | 102 mm/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD22042-T06G00EZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD220 |
| Product Name | ZD220 4-inch Value Desktop Printer |
| Product Series | ZD200 |
| Brand Name | Zebra |
| SKU | ZD22042-T06G00EZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.2000kg |
| Shipping Width | 0.290m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.350m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





