- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AP7586)
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (VA) | 7.36 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.08 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Cord Length | 8.53 m |
| Height | 88.9 mm |
| Width | 436.9 mm |
| Depth | 88.9 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| PDU Type | Basic |
Warranty
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
| Limited Warranty | 2 Year |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP7586 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Basic Rack 7.36kVA PDU |
| Product Line | Basic Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | AP7586 |
| Barcode # | 731304224198 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 6.3600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






