- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(EPDU1216B)
Power Description
| Input Voltage | 400 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 11 kVA |
| Power Rating (Watt) | 11 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.08 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1506 mm |
| Width | 62 mm |
| Depth | 44 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical/Toolless |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 309 16A 3P+N+PE |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| IEC 60320 C13 | |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 36 x IEC 60320 C13 |
| 6 x IEC 60320 C19 |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EPDU1216B |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | EPDU1216B |
| Product Name | Easy Basic Rack EPDU1216B 42-Outlets PDU |
| Product Line | Easy Basic Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | EPDU1216B |
| Barcode # | 731304405054 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.0900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






