- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(EPDU1132B)
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7.36 kVA |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EPDU1132B |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy Basic Rack 24-Outlets PDU |
| Product Line | Easy Basic Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.58 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1175 mm |
| Width | 62 mm |
| Depth | 44 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical/Toolless |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 309 32A 2P+E |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| IEC 60320 C13 | |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13 |
| 4 x IEC 60320 C19 |
| SKU | EPDU1132B |
| Barcode # | 731304405023 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 4.2200kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






