- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(E3SUPS10K3IB)
Interfaces/Ports
| EPO Port | Yes |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Battery Information
| Battery Characteristics | Sealed Lead Acid (SLA) |
| DC System Voltage | 240 V DC |
Technical Information
| Application/Usage | Business |
| Data Center | |
| Phase | Three Phase |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 130 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 1400 mm |
| Width | 380 mm |
| Depth | 907 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | E3SUPS10K3IB |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 3S 10kVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS 3S |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 516 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 984.30 m |
| Maximum Storage Elevation | 15 km |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -25°C - 55°C |
| Environmental Sensors | Temperature Sensor |
| Sound Emission (A-Weighted) | 60 dB(A) |
Power Description
| Input Voltage | 400 V AC |
| 415 V AC | |
| 380 V AC | |
| Output Voltage | 230 V AC |
| 240 V AC | |
| 220 V AC | |
| Load Capacity | 10 kVA |
| Input Voltage Range | 304 V AC - 477 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 65 Hz |
| SKU | E3SUPS10K3IB |
| Barcode # | 731304340720 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 108.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






