- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SRV1KRILRK)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
LED Indicators: LCD Graphics Display: Control Panel: |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Network Management | USB |
| Alarm | On Battery |
| Overload | |
| Low Battery |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 14.76 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -20°C - 50°C |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 27 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 172 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 412 mm |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Energy | 1857.6 kJ |
| Backup/Run Time (Half Load) | 52 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 23.70 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Leak-proof |
| Replaceable Battery | Yes |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRV1KRILRK |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 1000VA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Application/Usage | Server |
| Equipment | |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Transfer Time | 0 ns |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C13 |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| 220 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 1 kVA/800 W |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 280 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | SRV1KRILRK |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 33.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






