Don't pay: $2,818.18
$2,408.00
SAVE $410.18 (15%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SRV3KRILRK)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
LED Indicators: LCD Graphics Display: Control Panel: |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Network Management | USB |
| Alarm | Overload |
| Low Battery | |
| On Battery |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 14.76 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -20°C - 50°C |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 52 kg |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 172 mm |
| Width | 437 mm |
| Depth | 632 mm |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 3 kVA/2.40 kW |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 280 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRV3KRILRK |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 3kVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Energy | 3380.4 kJ |
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 30.10 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12.70 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Leak-proof |
| Replaceable Battery | Yes |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
Technical Information
| Application/Usage | Equipment |
| Server | |
| Business | |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| IEC 60320 C19 | |
| Transfer Time | 0 ns |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| 6 x IEC 60320 C13 |
| SKU | SRV3KRILRK |
| Barcode # | SRV3KRILRK |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 66.8000kg |
Manufacturer Warranty:3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






