Don't pay: $16,328.00
$15,700.00
SAVE $628.00 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC by Schneider Electric Easy UPS Double Conversion Online UPS - 80 kVA - Three Phase - Tower - 415 V AC, 380 V AC Input - 380 V AC, 400 V AC, 415 V AC Output EASY UPS 3M 80KVA 400V 3:3 UPS FOR EXTERNAL BATTERIES START-UP 5X8
(E3MUPS80KHS)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 140 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 915 mm |
| Width | 360 mm |
| Depth | 850 mm |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 14659 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.50 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Storage Temperature | -25°C - 55°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 65 dB(A) |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | E3MUPS80KHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 80kVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Application/Usage | Critical System |
| Data Center | |
| Business | |
| Electrical Room | |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire (3P + N + E) |
| Phase | Three Phase |
Power Description
| Input Voltage | 380 V AC |
| 415 V AC | |
| Output Voltage | 415 V AC |
| 380 V AC | |
| 400 V AC | |
| Load Capacity | 80 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 342 V AC - 477 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | E3MUPS80KHS |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 164.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






