- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SRV10KIL)
Controls/Indicators
| Status Indicators | Multifunction LCD |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Alarm | Battery Level |
| Overload | |
| Battery Mode |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Water-proof |
| Replaceable Battery | Yes |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 14.76 km |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRV10KIL |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SRV10KIL |
| Product Name | Easy UPS SRV10KIL 10KVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS |
| Product Series | SRV |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 76.50 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 336 mm |
| Width | 190 mm |
| Depth | 447 mm |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 10 kVA |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
Technical Information
| Application/Usage | Desktop Computer |
| Business | |
| Communication Application | |
| Workstation | |
| Server | |
| Industrial Equipment | |
| Plug/Connector Type | Hardwire 3-wire |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | Terminal Block |
| Transfer Time | 0 ns |
| Receptacle Detail | 1 x Terminal Block |
| SKU | SRV10KIL |
| Barcode # | 731304337942 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 30.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






