Don't pay: $2,500.00
$2,172.00
SAVE $328.00 (13%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SRV3KIL)
Controls/Indicators
| Status Indicators | Multifunction LCD |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Water-proof |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
Management
| Alarm | Battery Mode |
| Battery Level | |
| Overload |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 26.80 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 336 mm |
| Width | 190 mm |
| Depth | 425 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRV3KIL |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SRV3KIL |
| Product Name | Easy UPS SRV3KIL 3KVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 14.76 km |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -20°C - 50°C |
Technical Information
| Application/Usage | Business |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| IEC 60320 C13 | |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
| 1 x IEC 60320 C19 |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| 220 V AC | |
| 240 V AC | |
| Load Capacity | 3 kVA/2.40 kW |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 280 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | SRV3KIL |
| Barcode # | 731304338000 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 49.8000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






