- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SRV6KRIL)
Controls/Indicators
| Status Indicators | Multi-function LCD |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Leak-proof |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Alarm | Low Battery |
| Overload | |
| On Battery |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 14.76 km |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRV6KRIL |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SRV6KRIL |
| Product Name | Easy UPS On-Line SRV RM Extended Runtime 6000VA 230V with External Battery Pack |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 61 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 173 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 710 mm |
Technical Information
| Application/Usage | Workstation |
| Business | |
| Server | |
| Industrial Equipment | |
| Computer | |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type | Terminal Block |
| AVR | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 230 V AC | |
| 240 V AC | |
| Load Capacity | 6 kVA/6 kW |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | SRV6KRIL |
| Barcode # | 731304343295 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 50.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






