Don't pay: $17,010.00
$16,356.00
SAVE $654.00 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(GVSUPS10KB4HS)
Management
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Sealed |
| DC System Voltage | 480 V DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 330 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 1485 mm |
| Width | 521 mm |
| Depth | 847 mm |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 984.30 m |
| Maximum Storage Elevation | 3 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | GVSUPS10KB4HS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy VS 10kVA Tower UPS |
| Product Line | Galaxy VS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Application/Usage | Data Center |
| Commercial | |
| Critical System | |
| Business | |
| Industry | |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire (3PH + G) |
| Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) | |
| Phase | Three Phase |
| Transfer Time | 0 ns |
Power Description
| Input Voltage | 380 V AC |
| 400 V AC | |
| 415 V AC | |
| Output Voltage | 380 V AC |
| 400 V AC | |
| 415 V AC | |
| Load Capacity | 10 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 340 V AC - 460 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | GVSUPS10KB4HS |
| Barcode # | 731304406730 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






