- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC by Schneider Electric Galaxy VS Double Conversion Online UPS - 15 kVA - Three Phase - Tower - 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Input - 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Output Highly efficient 20 to 100 kW (480 V), 10 to 150 kW (400 V), and 10 to 50 kW (208 V) 3-phase UPS for edge, small, and medium data centers and other business-critical applications. Galaxy VS is a highly efficient, modular, easy-to-deploy 20 to 100 kW (480 V), 10 to 150 kW (400 V), and 10 to 50 kW (208 V), three-phase uninterruptible power supply that delivers top performance for edge, small, and medium data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial facilities. Its compact design, high-density technology, N+1 redundancy, and fault-tolerant architecture maximize availability, operational efficiency, and critical load protection, while minimizing total cost of ownership. Thanks to patented technologies, this UPS delivers up to 97% efficiency in normal operating mode and up to 99% in ECOnversion mode, equivalent to 66% higher energy savings. Galaxy VS is EcoStruxure Ready to give you peace of mind anytime, anywhere. Smart modular batteries integrated in the UPS cabinet optimize footprint and ensure critical loads have highly predictable runtimes. Start-up service is included to optimize your system's performance, quality, and safety. With its robust design and industry-leading performance, Galaxy VS is the ideal backbone for your critical infrastructure.
(GVSUPS15KB4HS)
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Sealed |
| DC System Voltage | 480 V DC |
| Weight (Approximate) | 330 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 1485 mm |
| Width | 521 mm |
| Depth | 847 mm |
| Thermal Dissipation | 1763 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 984.30 m |
| Maximum Storage Elevation | 3 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | GVSUPS15KB4HS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy VS 15kVA Tower UPS |
| Product Line | Galaxy VS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Application/Usage | Data Center |
| Industry | |
| Commercial | |
| Critical System | |
| Business | |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Hard Wire 4-wire (3PH + G) | |
| Phase | Three Phase |
| Transfer Time | 0 ns |
| Input Voltage | 380 V AC |
| 415 V AC | |
| 400 V AC | |
| Output Voltage | 400 V AC |
| 380 V AC | |
| 415 V AC | |
| Load Capacity | 15 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 340 V AC - 460 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | GVSUPS15KB4HS |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 320.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






