Don't pay: $1,613.64
$1,365.00
SAVE $248.64 (15%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SUA500PDRI-H)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Power Description
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 500 VA/325 W |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 90 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
Management
| Alarm | Low Battery |
| On Battery | |
| Overload |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | SUA500PDRI-H |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | DIN Rail - Panel Mount UPS with High Temp Battery 500VA 230V |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Dataline Protection | DB-9 |
| RS-232 | |
| Emergency Power OFF | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 12.86 kg |
| Form Factor | Panel Mount |
| Wall Mountable | |
| Height | 148 mm |
| Width | 362 mm |
| Depth | 171 mm |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
| SKU | SUA500PDRI-H |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 13.3500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






