- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Schneider Electric Easy UPS 3S Double Conversion Online UPS - 15 kVA/15 kW - Tower - 380 V AC, 400 V AC, 415 V AC Input - 220 V AC, 230 V AC, 240 V AC Output Easy UPS 3S 15kVA 400V 3:1Easy UPS 3S 15kVA 400V 3:1 UPS High Tower
(E3SUPS15K3IB)
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Operating Humidity | 0% - 40% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -25°C - 55°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 60 dB(A) |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | E3SUPS15K3IB |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 3S E3SUPS15K3IB Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS 3S |
| Brand Name | Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 130 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 1400 mm |
| Width | 380 mm |
| Depth | 907 mm |
Power Description
| Input Voltage | 380 V AC |
| 400 V AC | |
| 415 V AC | |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 15 kVA/15 kW |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 65 Hz |
| SKU | E3SUPS15K3IB |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 145.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






