- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Schneider Electric Easy UPS 3S E3SUPS20K3IB Double Conversion Online UPS - 20 kVA - Three Phase - Tower - 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Input - 230 V AC, 220 V AC, 240 V AC Output High-efficiency 3-phase UPS that features advanced product features, competitive specifications, and robust electrical design, making business continuity easy in the data center or electrical room. This is an exceptionally easy to install, operate, maintain, and service 20 kVA UPS, ideal for small and medium businesses. Includes dust filter and conformance-coated boards for harsh environments. This UPS is for internal batteries, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime.
(E3SUPS20K3IB)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Battery Characteristics | Sealed Lead Acid (SLA) |
| DC System Voltage | 240 V DC |
| Application/Usage | Data Center |
| Phase | Three Phase |
| Transfer Time | 0 ns |
| Weight (Approximate) | 150 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 1400 mm |
| Width | 380 mm |
| Depth | 907 mm |
| Sound Emission | 60 dB |
| Thermal Dissipation | 870 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Storage Elevation | 15 km |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -25°C - 55°C |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | E3SUPS20K3IB |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | E3SUPS20K3IB |
| Product Name | Easy UPS 3S E3SUPS20K3IB 20kVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS 3S |
| Brand Name | Schneider Electric |
| Input Voltage | 380 V AC |
| 400 V AC | |
| 415 V AC | |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 20 kVA |
| Input Voltage Range | 304 V AC - 477 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 65 Hz |
| SKU | E3SUPS20K3IB |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 158.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






