Don't pay: $24,128.00
$23,200.00
SAVE $928.00 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SRTG20KXLI)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Miscellaneous
| Software Included | Powerchute Network Shutdown |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Alarm | On Battery |
| Overload | |
| Low Battery |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 3821 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 15 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 58 dB(A) |
Battery Information
| Battery Energy | 11754 kJ |
| Backup/Run Time (Half Load) | 9.85 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.02 Minute |
| Battery Characteristics | Lead Acid |
| Replaceable Battery | Yes |
| DC System Voltage | 192 V DC |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
Power Description
| Input Voltage | 415 V AC |
| 380 V AC | |
| 230 V AC | |
| Output Voltage | 230 V AC |
| 400 V AC | |
| 380 V AC | |
| 415 V AC | |
| Load Capacity | 20 kVA/20 kW |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 285 V AC |
| 380 V AC - 415 V AC | |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRTG20KXLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS RT 20KVA 230V |
| Product Line | Smart-UPS RT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 142.50 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 7U |
| Height | 306 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 700 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Application/Usage | Industrial |
| Server | |
| Business Critical Application | |
| Medical Equipment | |
| Storage Device | |
| Switch | |
| Voice/Data Network | |
| Network | |
| Router | |
| IT System | |
| IT Equipment | |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire (1P + N + E) |
| Hard Wire 5-wire (3P + N + E) | |
| Phase | Single Phase/Three Phase |
| SKU | SRTG20KXLI |
| Barcode # | 731304411901 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 170.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






