You Might Want To Add
APC UPS Network Management Card 3 - AP9640
APC Smart-UPS SRT 10000 VA, RM, 230 V - SRT10
APC UPS Network Management Card 3 with Enviro
APC AP8716R Standard Power Cord - 1.80 m - 6
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SRT 1500VA/1350Watt Lithium Ion UPS, Double Online Conversion, Rackmount, 8x C13 Outlets, 3 RU High, Network Included
APC Smart-UPS On-Line, 1500VA, Lithium-ion, Rackmount 3U, 230V, 8x C13 IEC outlets, Network Card, Extended runtime, with rail kit
High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime.
(SRTL1500RMXLI-NC)
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 21.30 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 6 Hour |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRTL1500RMXLI-NC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 1.5KVA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS SRT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 25.70 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 3U |
| Height | 128 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 590 mm |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 1.50 kVA/1.35 kW |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 80 V AC - 150 V AC |
| SKU | SRTL1500RMXLI-NC |
| Barcode # | 731304346418 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 43.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






