Don't pay: $12,196.00
$11,727.30
SAVE $468.70 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SRT6KRMXLIM)
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH |
Technical Information
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| IEC 60320 C13 | |
| IEC Jumper | |
| Hard Wire 3-wire (H N + G) | |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| 6 x IEC 60320 C13 | |
| 2 x IEC Jumper | |
| 1 x Hard Wire 3-wire (H N + G) |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 6 kVA/6 kW |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 275 V AC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 60 kg |
| Form Factor | Tower/Rack Convertible |
| Rack Height | 4U |
| Height | 174 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 719 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRT6KRMXLIM |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 6000VA RM 230V Marine |
| Product Line | Smart-UPS SRT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | SRT6KRMXLIM |
| Barcode # | 731304320838 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 67.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






