Don't pay: $1,700.00
$1,372.00
SAVE $328.00 (19%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SUA1000RMI1U)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
LED status display with: |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 130 BTU/h |
Interfaces/Ports
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Management
| Battery Management | Intelligent Battery Management |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Technical Information
| Bypass Switch | Not Provided |
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 21.77 kg |
| Rack Height | 1U |
| Height | 43.7 mm |
| Width | 431.8 mm |
| Depth | 660.4 mm |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Load Capacity | 1 kVA/640 W |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | SUA1000RMI1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SUA1000RMI1U |
| Product Name | Smart-UPS 1000VA Rack mountable |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | SUA1000RMI1U |
| Barcode # | 731304123897 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 26.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






