- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYH2K6RMI)
Interfaces/Ports
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | C-tick, CE, EN 50091-2, EN 60950, IRAM, VDE |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 590 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 60 dB(A) |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Half Load) | 29.80 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12.60 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
Management
| Bypass Switch | Internal |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm | Configurable Delay |
| Low Battery | |
| On Battery |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 6 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SYH2K6RMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Symmetra 2kVA Scalable to 6kVA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Symmetra |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 74.55 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 8U |
| Height | 356 mm |
| Width | 483 mm |
| Depth | 730 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type | IEC 320-C19 |
| IEC 320-C13 | |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 320-C19 |
| 8 x IEC 320-C13 |
| SKU | SYH2K6RMI |
| Barcode # | 8032976060445 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 79.3600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






