Don't pay: $32,051.00
$30,818.20
SAVE $1,232.80 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYA12K16RMI)
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 3707 BTU/h |
Interfaces/Ports
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
Technical Information
| Overload Protection | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SYA12K16RMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYA12K16RMI |
| Product Name | Symmetra LX 12kVA Scalable to 16kVA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Symmetra |
| Product Series | LX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Management
| Emergency Power OFF | Yes |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm | Self-test Operation |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Load Capacity | 16 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 242.22 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 19U |
| Height | 838.2 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 685.8 mm |
| SKU | SYA12K16RMI |
| Barcode # | 7330381788819 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 278.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






