Don't pay: $19,665.00
$18,909.10
SAVE $755.90 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYA4K8RMI)
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 2762 BTU/h |
Interfaces/Ports
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
Management
| Emergency Power OFF | Yes |
| Network Management | SNMP Manageable |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SYA4K8RMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYA4K8RMI |
| Product Name | Symmetra LX 4kVA Scalable to 8kVA N+1 Rack-mountable UPS |
| Product Line | Symmetra |
| Product Series | LX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Load Capacity | 4 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 134 kg |
| Rack Height | 13U |
| Height | 570 mm |
| Width | 470 mm |
| Depth | 690 mm |
| SKU | SYA4K8RMI |
| Barcode # | 8032976053898 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 166.3600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






