Don't pay: $37,090.91
$33,243.00
SAVE $3,847.91 (10%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYA8K16IXR)
Interfaces/Ports
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Technical Information
| Overload Protection | Yes |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SYA8K16IXR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYA8K16IXR |
| Product Name | Symmetra LX 8kVA Scalable to 16kVA Tower UPS |
| Product Line | Symmetra |
| Product Series | LX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 7.50 Hour |
Management
| Bypass Switch | Automatic & Manual |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Network Management | SNMP Manageable |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 8 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 473.64 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 1516 mm |
| Width | 483 mm |
| Depth | 726 mm |
| SKU | SYA8K16IXR |
| Barcode # | 731304221562 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 112.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






