- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYA8K8I)
Interfaces/Ports
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 2762 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Half Load) | 20.20 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7.50 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
Management
| Bypass Switch | Manual |
| Automatic | |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Network Management | SNMP Manageable |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 202 kg |
| Height | 660 mm |
| Width | 480 mm |
| Depth | 730 mm |
| Product Color | Black |
| Silver |
Technical Information
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire |
Power Description
| Input Voltage | 440 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| 240 V AC | |
| 220 V AC | |
| Load Capacity | 8 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 65 Hz |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SYA8K8I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYA8K8I |
| Product Name | Symmetra LX 8kVA Scalable to 8kVA N+1 Tower UPS |
| Product Line | Symmetra |
| Product Series | LX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | SYA8K8I |
| Barcode # | 731304221548 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 229.5600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






