Don't pay: $13,818.18
$12,371.00
SAVE $1,447.18 (10%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYH4K6RMI)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 1181 BTU/h |
Interfaces/Ports
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SYH4K6RMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYH4K6RMI |
| Product Name | Symmetra RM 4kVA Scalable to 6kVA UPS |
| Product Line | Symmetra |
| Product Series | RM |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Management
| Emergency Power OFF | Yes |
| Network Management | SNMP Manageable |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Load Capacity | 4 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
Physical Characteristics
| Rack Height | 8U |
| Height | 355.6 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 736.6 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | SYH4K6RMI |
| Barcode # | 731304016892 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 116.3600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






