- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYH6K6RMI)
Interfaces/Ports
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 1771 BTU/h |
| Sound Emission (A-Weighted) | 60 dB(A) |
Technical Information
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SYH6K6RMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYH6K6RMI |
| Product Name | Symmetra 6kVA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Symmetra |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Management
| Bypass Switch | Automatic & Manual |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Network Management | SNMP Manageable |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Load Capacity | 6 kVA |
| Waveform Type | Sine Wave |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 133.36 kg |
| Rack Height | 8U |
| Height | 355.6 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 736.6 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | SYH6K6RMI |
| Barcode # | 7330381473135 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 210.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






