- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN PE0112G 1U Rack Protected 12-Outlet 10A IEC PDU - Overcurrent Protection - 1U Rack Design - Aluminum Material - Input Current: 10A (Max) - Input Connection: IEC-320 C14 - Output Type: 12x IEC 320 C13 - CE Class A EMC Verification - CE, LVD - PE0112G-AT-G - 2 Years Limited Warranty
(PE0112G-AT-G)
| Electrical | ||
| Nominal Input Voltage | 100-120 VAC | 100-240 VAC |
| Maximum Input Current | 15A(Max) (UL de-rated 12A Max) |
10A(Max) |
| Input Frequency | 50-60 Hz | 50-60 Hz |
| Input Connection | NEMA 5-15P | IEC-320 C14 |
| Input Power | 1800VA(MAX); 1440VA(UL de-rated) |
2400 VA(Max) |
| Outlet Type | (12) NEMA 5-15R | (12) IEC 320 C13 |
| Nominal Output Voltage | 120 VAC | 240V |
| Maximum Output Current (Outlet) | 15A(Max) (UL de-rated 12A Max) |
10A(Max) |
| Maximum Output Current (Bank) | 15A(Max) (UL de-rated 12A Max) |
10A(Max) |
| Maximum Output Current (Total) | 15A(Max) (UL de-rated 12A Max) |
10A(Max) |
| OPD(Overcurrent Protection Device) | Yes | Yes |
| Physical Properties | ||
| Dimensions (L x W x H) | 48.80 x 4.40 x 4.50 cm (19.21 x 1.73 x 1.77 in.) |
48.80 x 4.40 x 4.50 cm (19.21 x 1.73 x 1.77 in.) |
| Weight | 0.62 kg ( 1.37 lb ) | 0.62 kg ( 1.37 lb ) |
| Power Cord Length | 10ft(14#) | 10ft(3×1.0mm2) |
| Environmental | ||
| Temperature (Operating / Storage) | 0 – 40℃ / -20 – 60℃ *When the environmental temperature comes close 40 degrees, it is recommended to lower the load to 60% to comply to the safety regulations. |
0 – 40℃ / -20 – 60℃ *When the environmental temperature comes close 40 degrees, it is recommended to lower the load to 60% to comply to the safety regulations. |
| Elevation (Operating / Storage) | 3000m | 3000m |
| Compliance | ||
| EMC Verification | FCC Class A | CE Class A |
| Safety Verification | By Request | CE,LVD |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. | |
| SKU | PE0112G-AT-G |
| Barcode # | 672792009136 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.7500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





