- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F2CU036BTBLK)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| Cable Length | 12.70 cm |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Device Supported | Flash Drive |
| MacBook | |
| iPod | |
| iPhone | |
| Notebook | |
| iPad | |
| Chromebook | |
| Keyboard/Mouse | |
| Shielding | Yes |
| Features | Reversible |
| Charging | |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.0 Type C - Male |
Physical Characteristics
| Shielding Material | Metal |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | F2CU036BTBLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com/au |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | 3.0 USB-C to USB-A Adapter |
| Brand Name | Belkin |
| SKU | F2CU036BTBLK |
| Barcode # | 745883692378 |
| Brand | BELKIN |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





