- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
CyberPower EnviroSensor Temperature & Humidity Sensor for Pro & Online Series UPS (Enviro Sensor)
(ENVIROSENSOR)
Technical Information
| Temperature Accuracy | ±1.8% at 2°F to 158°F |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
General Information
| Product Type | Temperature & Humidity Sensor |
| Manufacturer Part Number | ENVIROSENSOR |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | ENVIROSENSOR |
| Product Name | ENVIROSENSOR Enviromental Sensor - Temperature & Humidity Monitoring |
| Brand Name | CyberPower |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility |
For UPS: |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 years advanced replacement warranty |
| Limited Warranty | 3 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 41.5 g |
| Height | 29 mm |
| Width | 45 mm |
| SKU | ENVIROSENSOR |
| Barcode # | 4712364143274 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





