- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(5E650IUSB-AU)
Battery Information
| Number of Batteries | 1 |
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 45 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 650 VA/360 W |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5E650IUSB-AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5E UPS |
| Product Series | 5E |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Protection Type | Under Voltage |
| Over Voltage | |
| Plug/Connector Type | Aust. 10A |
Management
| Alarm | Battery Mode |
| Replace Battery | |
| Overload | |
| Fault | |
| Low Battery |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.60 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 148 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 288 mm |
| SKU | 5E650IUSB-AU |
| Barcode # | 743172047656 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.011206000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





